Rodzinna pasieka Bartnik

Nasza historia

Gospodarstwo Pszczelarskie Bartnik to rodzinne gospodarstwo pasieczne, prowadzone przez dyplomowanych pszczelarzy: mgr inż. pszczelarstwa Marię i Jacka Orciuchów.

Pasieka powstała w 1949 r. z inicjatywy mistrzów pszczelarstwa Marii i Floriana Schulzów, a jej historia zaczęła się jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy mały Florian otrzymał od swojego dziadka kilka uli.

Z biegiem lat pasieka rozrosła się: w 1949 r. liczyła już kilkadziesiąt rodzin pszczelich, a od 1985 r., w rękach kolejnego pokolenia, powiększyła się do kilkuset uli.

W latach 90. na terenie gospodarstwa powstał skansen pszczelarski z domkiem do apiterapii, gdzie wycieczki szkolne, grupy i indywidualni zwiedzający mogli się zapoznać z tradycją pszczelarską i skorzystać z pszczelich dobrodziejstw.

W 2025 r., wraz z przejściem na emeryturę, Maria i Jacek Orciuchowie zdecydowali się na przełomowy krok: przeprowadzkę wraz z pszczołami z Konstantowa do Człuchowa.

Niezmienna pasja, przyjemność obcowania z przyrodą i troska o dobrostan pszczół sprawiają, że od lat 50. ubiegłego wieku Gospodarstwo Pszczelarskie Bartnik cieszy się pozytywną opinią oraz zaufaniem wielbicieli miodu i innych produktów pszczelich z całej Polski. Dokładamy wszelkich starań, by w teraźniejszym, pełnym pośpiechu świecie, nasz miód był taki, jak kiedyś – pachnący łąką, lasem, kwiatami. W ciągu długich lat działalności otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień – największym z nich jest jednak liczne grono Klientów naszej pasieki, z którymi łączą nas wspaniałe, przyjacielskie relacje.

Nr identyfikacyjny pasieki: 04105602

Oferujemy produkty pszczele z własnej pasieki. Nasze ule stacjonują w lasach pod Człuchowem (okolice Parku Narodowego Bory Tucholskie). Jakość miodu i innych produktów pszczelich z naszej pasieki poświadczają coroczne kontrole stanu sanitarnego i wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych przez Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny.