Maria Orciuch

pszczelarz

mgr inż. zootechniki ze specjalnością pszczelarską. Absolwentka Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie i Państwowego Technikum Rolniczego w Samostrzelu, członek Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

Wywodzi się z rodziny pszczelarskiej z tradycjami sięgającymi początków XX w. Od 1985 r. wraz z mężem Jackiem prowadzi Gospodarstwo Pszczelarskie Bartnik i zajmuje popularyzacją tradycji, osiągnięć i wiedzy z dziedziny pszczelarstwa.

W wolnych chwilach pasjonuje się literaturą i sztuką, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych. Miłośniczka malarstwa postimpresjonistycznego i surrealistycznego, zwłaszcza twórczości Vincenta van Gogha. Autorka książek: „Gdy dojrzeją śliwki” (2016) i „Osobliwy zakątek” (2017).

Wokół pasji

Pisanie i czytanie od najmłodszych lat były moją wielką pasją. Jednak dopiero w 2013 r. nadszedł moment, kiedy pojedyncze myśli i kilka pierwszych zdań zaczęły z wolna zamieniać się w książkę z prawdziwego zdarzenia. Trochę przypadkiem, a potem już najzupełniej świadomie i z wielką przyjemnością. W długie jesienne i zimowe wieczory snułam opowieść, której kanwą był okres mojego dzieciństwa, przypadający na czasy PRL. Pisanie okazało się szczególną podróżą w przeszłość i wspaniałą przygodą, którą postanowiłam kontynuować – pierwsza książka „Gdy dojrzeją śliwki” została wydana w 2016 r. nakładem wydawnictwa LSW, a w 2017 r. ukazała się jej kolejna część, zatytułowana „Osobliwy zakątek”.

Gdy dojrzeją śliwki

Ciepła, dowcipna opowieść o życiu czworga rodzeństwa, ich rodziców i sąsiadów, żyjących w małym miasteczku w Polsce, w latach 60. XX wieku.

Osobliwy zakątek

Jedne wakacje, jeden miś – a właściwie dwa, ale to długa historia. Historia, która nie wydarzyłaby się, gdyby nie splot nieoczekiwanych wydarzeń.

Nosimy w sobie piękne opowieści, trzeba przeżyć je na nowo