Poczytaj
Tagi
5 zasad, jak zachować się w pasiece i bezpiecznie obchodzić z pszczołami
5 zasad, jak zachować się w pasiece i bezpiecznie obchodzić z pszczołami

Pszczoły są trochę jak koty: łagodne, puchate, milutkie – do czasu. Gdy zajdziemy im za skórę, a właściwie za chitynowy pancerz, potrafią dotkliwie pożądlić. Rozdrażnione, są niczym niepohamowany żywioł, który może stać się śmiertelnie niebezpieczny.

Aby do tego nie doszło, pszczoły trzeba traktować z respektem i pamiętać o kilku zdroworozsądkowych zasadach, które pozwolą uchronić się przed wycelowaniem w nas żądła.  

1. Zachowaj spokój i nie machaj rękami

W pobliżu uli trzeba poruszać się wolno, a przy każdym zetknięciu z pszczołami – należy zachowywać się spokojnie i cicho. Pszczoły reagują nerwowo na hałas i szybkie, energiczne ruchy.

Gwałtowne machanie rękami zamiast odgonić owady, tylko skłoni je do ataku. To samo dotyczy głośnych rozmów, krzyków – generowane wówczas fale dźwiękowe, dla nas niewyczuwalne, są przez pszczoły traktowane jak zagrożenie.

Miłośniczkom ciszy przeszkadzają także gałązki czy spady z drzew owocowych, które uderzają o ul, a już wysoce karygodne i – co wielce prawdopodobne – karane żądłem jest celowe rzucanie w ul patykami, kamieniami czy czymkolwiek innym.

2. Zejdź z linii lotu

Będąc w pobliżu uli, trzeba obchodzić je z tyłu. Błędem jest stawać przed wylotkiem, na linii lotu pszczół z i do ula.

3. Zadbaj o odpowiedni wygląd

Wchodząc do pasieki lub będąc w jej okolicach, należy się odpowiednio ubrać:

  • najlepszy wybór to lekki, drelichowy strój w jasnych, pastelowych kolorach, np. białym, oraz kapelusz pszczelarski dla ochrony głowy i rękawice (lateksowe, gumowe) dla zabezpieczenia dłoni,
  • pszczoły nie znoszą włochatych tkanin, w które mogą się łatwo zaplątać, niewskazane będą także rozmaite ubrania z frędzlami i innymi dekoracjami, w których pszczoła może utknąć,
  • żywe kolory, np. żółty, czerwony, pomarańczowy, kojarzą się pszczołom z kwiatami i działają na nie przywabiająco, z kolei kolory ciemne: czarny, granatowy czy szary, drażnią je,
  • długie włosy najlepiej związać w kucyk – gdy przestraszona pszczoła wplącze się w kosmyki, doprowadzi do strachu i posiadaczkę bujnej czupryny, i siebie, a stąd już tylko krok do użądlenia.

4. Unikaj pachnideł

Pszczoły nie znoszą intensywnych, obcych zapachów. Drażniąco działa na nie:

  • zapach ludzkiego potu – wyczuwają go znakomicie, dlatego w zetknięciu ze zdenerwowaną pszczołą, nie należy popadać w panikę, a zamiast tego warto pohamować emocje i uspokoić się,
  • zapach dezodorantów, perfum, mydła toaletowego i alkoholu.

5. Co robić, gdy użądli pszczoła

Gdy mimo wszystko pszczoła zaatakuje, należy szybko usunąć żądło, aby do krwioobiegu przeniknęło jak najmniej jadu. Ból i opuchliznę złagodzą okłady z zimnej wody, mogą być z dodatkiem lodu, octu lub octanu glinu, przydatna będzie też maść antyhistaminowa.

W przypadku silnej reakcji uczuleniowej, objawiającej się dużą opuchlizną, silnym bólem, wysypką na całym ciele i dusznościami, zaleca się zażyć krople nasercowe i natychmiast udać do lekarza.

Dlaczego pszczoły atakują?

Nawet najłagodniejsze pszczoły mogą stać się agresywne. Niekiedy winę za to ponosi człowiek, którego zapach, strój czy zachowanie doprowadziły owady do irytacji. Zdarza się jednak, że na nerwowość pszczół wpływają czynniki od nas niezależne: ich rasa, wiek, stan zdrowia rodziny pszczelej, pora roku, pogoda albo rodzaj pożytku, z którego zapylacze zbierają pyłek.

W każdej niebezpiecznej sytuacji najlepszą metodą postępowania jest zachowanie spokoju i powolne oddalenie się od potencjalnego zagrożenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl