Poczytaj
Tagi
Propolis (kit pszczeli) – co to jest, działanie lecznicze, skład, stosowanie
Propolis (kit pszczeli) – co to jest, działanie lecznicze, skład, stosowanie

Kit pszczeli, zwany propolisem, to mieszanina żywic z pączków i młodych pędów drzew i krzewów (topoli, brzozy, świerku) oraz pyłku kwiatowego, wosku i innych substancji pochodzenia pszczelego. Kit jest lepką, kleistą substancją koloru zielonkawego, żółtego, brązowego, rzadziej czerwonego, co jest zależne od podstawowego surowca, z którego powstaje.

W skład kitu pszczelego wchodzą naturalne substraty, istotne dla zdrowia organizmu, takie jak witaminy, aminokwasy, flawonoidy oraz mikro- i makroelementy (m.in. sód, potas, wapń, magnez, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, stront, lit, bar i inne).

Działanie lecznicze

Oczyszczony kit pszczeli wykazuje silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz znieczulające i regenerujące, co sprawia, że jest on wartościowym, naturalnym antybiotykiem, wysoce cenionym przez człowieka w dolegliwościach takich jak:

  • schorzenia proktologiczne (hemoroidy),
  • schorzenia ginekologiczne (stany zapalne pochwy),
  • choroby skóry (odmrożenia, oparzenia, odleżyny, owrzodzenia żylakowe, powierzchniowe uszkodzenia skóry, rany, grzybice, ropne zapalenie skóry, łuszczyca, wypryski, trądzik, egzema),
  • schorzenia laryngologiczne (stany zapalne jamy ustnej, gardła i krtani),
  • choroby układu pokarmowego (choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, stany zapalne przełyku, żołądka i jelit, wzdęcia, bóle żołądka, choroby wątroby),
  • inne dolegliwości i schorzenia (osłabienie organizmu, wypadanie włosów, uszkodzenia tkanki kostnej i chrzęstnej, przerost gruczołu krokowego, stres).

Skład chemiczny propolisu

 

ZAWARTOŚĆ PROCENTOWA

ZWIĄZKI FENOLOWE (ponad 100):

kwasy fenolowe, alkoholofenole

77%

FLAWONOIDY (ponad 60):

pinobanksyna, pinocembryna, pinostrobina, kemferol, kwercetyna, akacetyna, galangina, chryzyna, tektochryzyna

8%

TERPENY:

-

1%

SUBSTANCJE LIPIDOWO-WOSKOWE:

-

10%

MIKROELEMENTY:

żelazo, wapń, cynk, miedź, mangan, krzem, glin

1%

INNE:

witaminygrupy B, białka, enzymy, wolne aminokwasy, cukry

3%

 

Stosowanie propolisu

Kit pszczeli dostępny jest w postaci emulsji, żelów i maści, czopków oraz nalewek na spirytusie, stosowanych doustnie, wewnętrznie lub zewnętrznie.  

Nalewka propolisowa

Składniki: 100 g oczyszczonego, suchego propolisu, 0,5 litra spirytusu (70-92%)

Przygotowanie: umieszczony w słoiku propolis zalać spirytusem. Słoik zakręcić i odstawić w suche, zacienione miejsce (np. do szafki, z dala od zasięgu dzieci). Co kilka dni wstrząsnąć słoikiem. Po 14 dniach przygotowaną nalewkę przecedzić – jest ona gotowa do użytku.

Stosowanie: Przy stosowaniu wewnętrznym roztwór najlepiej rozcieńczyć odrobiną wody lub mleka. Można przyjmować 30 minut przed posiłkiem.

Pozostały po odcedzeniu propolis można ponownie zalać, tym razem wódką, ok. 0,5 cm nad powierzchnię propolisu – tak przygotowany kit pszczeli można stosować na rany.

Uwaga! Propolis silnie brudzi. Zaleca się, by do przygotowania nalewki i jej spożywania przeznaczyć stary kieliszek, słoik i łyżeczkę.

Plamy od propolisu można usunąć szmatką nasączoną spirytusem, jednak nie ma gwarancji, że zabrudzenia całkowicie znikną. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl