Poczytaj
Tagi
Niezwykłe, rzadko spotykane miody – alternatywa dla miodowej tradycji
Niezwykłe, rzadko spotykane miody – alternatywa dla miodowej tradycji

Zawsze kupujesz miód wielokwiatowy albo lipowy? Jeśli jesteś smakoszem pszczelich słodkości, rozważ sięgnięcie po pyszne i aromatyczne, choć mniej znane gatunki.

Do miodów najczęściej wybieranych przez Polaków należą m.in. miód lipowy, wielokwiatowy, akacjowy i rzepakowy – to klasyka, która smakuje wielu osobom i trafia w każdy gust. Polacy cenią też miody ciemne, takie jak miód gryczany (doskonały do pierników i alkoholi) oraz miód spadziowy z drzew liściastych i iglastych. Miodowym królem pozostaje od lat miód wrzosowy, cechujący się szlachetnym smakiem i aromatem.

Osoby spożywające miód często, niekiedy nawet codziennie, chętnie próbują nowych gatunków, dzięki którym mogą eksperymentować ze smakiem porannych kanapek, dań, deserów czy napojów. Urozmaicenie miodowego menu to także sposób na poznanie życia pszczół – owadów, bez których kondycja światowych ekosystemów byłaby poważnie zagrożona.

Pszczoły miodne – wyjątkowe owady

Przy dobrej pogodzie, w ciągu zaledwie 1 minuty pszczoła oblatuje od 8 do 10 kwiatów. Zapyla dzięki temu rozmaite rośliny, pozyskując też nektar, który jest jej pokarmem energetycznym. 

Pszczoły pozyskują nektar z setek roślin, dzięki czemu w różnych zakątkach świata ludzie mogą cieszyć się takimi pszczelimi smakołykami, jak miód pomarańczowy, miód lawendowy, miód rozmarynowy, miód tymiankowy czy też miód z mango, lata, męczennicy, gujawy i jabłek różanych (szerzej znany jako z miód z wyspy Pitcairn) albo miód z dzikiej marchwi.

Nie wszystkie rośliny są jednak łaskawe dla pszczół. Niektóre rosną na trudno dostępnych terenach, inne mają za długą rurkę kwiatową, w którą pszczoła nie może włożyć krótkiego języczka, aby pobrać nektar, a jeszcze inne, jak np. lucerna, mają zamknięty kwiat, do którego pszczoła nie może się dostać. Oprócz lucerny, takimi „trudnymi” roślinami są także koniczyna czerwona (długa rurka kwiatowa), wyka (zwarte kwiaty) i len (ma mało nektaru, pszczoły nie są nim zainteresowane).

Oznacza to więc, że z wielu roślin pszczoły nie pobierają nektaru, a więc i nie wytwarzają z niego miodu. Jest jednak niemało takich, z których nektar da się pobrać, a co więcej – pozwala on na stworzenie miodu o wyjątkowym smaku i zapachu.

Niezwykłe gatunki miodów

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się wiele gatunków miodów, które nie były wcześniej znane. Zanim jednak stały się popularne, minęło trochę czasu. Smakosze miodów z ostrożnością podchodzili do takich skarbów pasieki, jak miód słonecznikowy, koniczynowy, faceliowy, malinowy czy ogórecznikowy. Zamiast nich wciąż stawiali na „bezpieczną” lipę i spadź. Teraz się to zmienia. I choć w Polsce nie mamy co liczyć na miód z egzotycznych roślin, takich jak eukaliptus czy szałwia, to rodzime pszczoły nierzadko zaskakują tym, co udaje im się przynieść do ula.

Miód mniszkowy

Ciekawostką jest chociażby miód mniszkowy. Mimo, że wiosenne łąki są obficie ukwiecone mniszkiem lekarskim, to miód z tych żółtych kwiatów nie występuje już tak często. Gdy jednak na niego trafimy, warto go spróbować. Miód z mniszka jest bardzo słodki i lekko mdławy w smaku, dlatego najlepiej jeść go na kanapce albo dodawać do wody bądź herbaty. Zapach ma natomiast delikatny, a barwę naprawdę oryginalną – żółtą z odcieniem pomarańczowego.

Miód leśny

Jednym z najbardziej lubianych miodów jest też miód leśny, powstający z nektaru malin i jeżyn leśnych. Jasny (od kremowego po jasnożółty), bardzo łagodny, słodki, o niepowtarzalnej nucie smakowej, jest pałaszowany z wielkim smakiem przez dzieci i dorosłych.

Miód wierzbowy

Kolejnym wyjątkowym, a przy tym niestety dość rzadko pojawiającym się miodem, jest miód wierzbowy. Cechuje się delikatnym, aromatycznym smakiem i zapachem oraz piękną barwą – od jasnożółtej do złocistej.

Miód faceliowy

Prawdziwym rarytasem jest również miód faceliowy, pozyskiwany z nektaru facelii błękitnej, zwanej królową roślin miododajnych. Miód z facelii jest ceniony za niezrównany, wysublimowany smak i wspaniały aromat, a także za walory zdrowotne.

Miód nawłociowy

Kiedy nadarzy się okazja, koniecznie trzeba spróbować miodu z nawłoci. Pojawia się nieczęsto, a szkoda. Miód nawłociowy jest z reguły słodki, ale czasem może przybrać zdecydowany, lekko ostry smak. Jego aromat jest delikatny, bardzo przyjemny i da się w nim wyczuć zapach kwiatów nawłoci. Miód ten należy do typowych miodów żółtych – tuż po zbiorach jest ciemnożółty, a w procesie krystalizacji staje się nieco jaśniejszy.

Miód koniczynowy

Warto wspomnieć też o miodzie z koniczyny. Podobnie jak mniszek, roślina ta powszechnie występuje na łąkach, jednak miód koniczynowy to już rzadki smakołyk. Pszczołom udaje się zebrać nektar z koniczyny jedynie przy odpowiednich warunkach pogodowych. Gdy aura sprzyja, dobrze jest skusić się na miód koniczynowy, który zaskakuje i barwą, i smakiem, i zapachem. Może mieć on kolor od złocistego, aż po kremowy, a nawet biały! Jego aromat ma wyczuwalną nutę kwiatu koniczyny, jest łagodny, a zarazem lekko kwaskowy. W smaku miód koniczynowy nie ustępuje swojemu wyjątkowemu aromatowi – jest subtelnie słodki, a delikatna kwaskowość sprawia, że jest on też rześki i świeży.

Miód słonecznikowy

Następnym, choć na pewno nie ostatnim spośród licznej gamy interesujących miodów, jest miód słonecznikowy. Złocistożółty niczym słońce, jest też słodki, delikatny i bardzo aromatyczny. Jego piękna barwa i walory smakowe sprawiają, że można go zjeść ze smakiem na kromce świeżego, chrupiącego chleba – idealnego na smakowity i zdrowy początek spokojnego, letniego poranka. 

Zobacz wszystkie miody i zasmakuj w nowych gatunkach! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl